Jak zacząć przygodę z disc golfem?

Podstawowe zasady gry w disc golfa.

Podstawowa idea disc golfa jest prosta i przypomina tradycyjny golf – gracze starają się trafić dyskiem do specjalnego kosza za pomocą jak najmniejszej liczby rzutów. Gra rozpoczyna się na wyznaczonym „Tee”, czyli miejscu startowym, skąd gracze rzucają w kierunku „dołka”. Z każdym kolejnym rzutem, uczestnicy przesuwają się coraz bliżej celu, aż dysk w końcu wyląduje w koszu. Chcemy wylądować w koszu w jak najmniejszej liczbie rzutów. Każdy „dołek” na polu ma wyznaczony swój „Par” – czyli liczbę rzutów którą wyznaczył projektant pola w której powinniśmy wylądować w koszu. Punktacja jest identyczna jak w tradycyjnym golfie – im mniej rzutów tym lepiej. Dla przykładu jeżeli dołek ma par 3 a trafimy w 4 rzutach: zapisujemy sobie +1 (bogey), jeżeli trafimy w 3 rzutach: 0 (par), jeżeli uda nam się to w 2 rzutach: -1 (birdy). Tak zapisane wyniki z każdego dołka sumujemy pod koniec rozgrywki na polu. Dużym ułatwieniem w zapisywaniu i śledzeniu swoich wyników są aplikacje takie jak np: Disc Golf Metrix lub UDisc. Znajdziemy tam wprowadzone już układy pól i mapki ułatwiające się poruszanie po polach.

Czego potrzebujesz aby zacząć?

Rozpoczęcie przygody z disc golfem nie wymaga dużych inwestycji finansowych ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy kilka dysków – które są dostępne w różnych wariantach, w zależności od potrzeb i umiejętności gracza – oraz dostęp do lokalnego pola do disc golfa. Zasadniczo dyski dzielą się na 3 grupy: puttery – do bliskich rzutów, midrange – do rzutów na średnią odległość oraz drivery – do rzutów na największe odległości. Na początek lepiej wybierać puttery i „rozrzucać się” jednym wolniejszym dyskiem zanim przejdziemy do dysków szybszych. Dobrym pomysłem dla początkujących jest zakup zestawu startowego gdzie znajdują się 3 dyski do rzutów na różne odległości dopasowane do umiejętności początkujących.

Podstawowe techniki rzutowe

W disc golfie, podobnie jak w wielu innych dyscyplinach sportowych, opanowanie podstawowych technik rzutów jest kluczem do sukcesu. Każda z tych technik wymaga różnych umiejętności i jest stosowana w zależności od sytuacji na polu. Jeżeli masz doświadczenie w rzucaniu tradycyjnym frisbee będziesz musiała(-ał) nauczyć się nowej techniki bo dyski do golfa latają trochę inaczej niż zwykłe frisbee. Na każdy rzut składa się kilka elementów: sposób w który trzymamy dysk (grip), wyjściowa pozycja/postawa ciała (stance), prowadzenie dysku lub wymach (swing) oraz jeżeli go potrzebujemy: nabieg (runup lub x-step). 

Backhand

Backhand – jest najbardziej podstawowym i najczęściej używanym rzutem w disc golfie. Jest wykonywany z boku ciała po przeciwnej stronie od ręki w której trzymamy dysk. Rzucać możemy z pozycji stojącej lub z rozbiegu. Jest to pierwszy, podstawowy rzut którego powinien nauczyć się każdy. Poniżej dwa filmy instruktażowe w języku angielskim (możesz włączyć polskie napisy). Jeżeli jesteś przyzwyczajona(-ny) do rzucania tradycyjnym frisbee sprawdź ten filmik.

Jak trzymać dysk - Grip

Podstawy Backhandu

Przejście z tradycyjnego frisbee

Jak prowadzić ciało - Swing

Forehand (Sidearm)

Forehand (Sidearm) – jest to drugi najbardziej popularny rzut w którym dysk jest prowadzony z tej samej strony ciała co ręka którą rzucamy. Ten rzut pozwala na wygenerowanie dużej siły i dystansu ze zdecydowanie mniejszym zamachem od backhandu. Na polu często nie mamy miejsca na duży wymach lub potrzebujemy rzutu omijającego przeszkodę – tutaj z pomocą przychodzi forehand. Jest to rzut bardziej techniczny ale zdecydowanie polecamy ćwiczyć go od samego początku.

Podstawowa technika forehandu

Porady dla początkujących

Putt

Putt – jest to rzut na niewielką odległość którym kończymy każdy dołek. Powinien to być delikatny i precyzyjny rzut którym „umieścimy” dysk w koszu. Puttowanie wymaga precyzji i stabilności i jest podstawą do dobrych wyników na polu. Istnieją różne style puttowania, w tym push putt i spin putt, z których każdy ma swoje unikalne zalety.

Istnieje wiele innych bardziej zaawansowanych rzutów które przydają się w różnych sytuacjach np.: Roller, Thomahawk oraz Thumber. Z czasem powinniśmy wypróbować i nauczyć się ich wszystkich ale zdecydowanie polecamy zaczynać od podstaw czyli Forahand oraz Backhand.

Opanowanie tych podstawowych technik rzutów w disc golfie wymaga czasu, praktyki i cierpliwości, ale jest kluczem do poprawy gry i cieszenia się sportem na wyższym poziomie. Każdy rzut ma swoje zastosowanie w zależności od sytuacji na polu, a umiejętność adaptacji i wyboru odpowiedniej techniki w danej sytuacji może znacząco wpłynąć na wynik gry.

Mapa stałych w Polsce:

Zobacz listę aktualnie dostępnych stałych pól w Polsce stworzoną przez Disc-golf.pl

Disc Golf to sport dla każdego

Discgolf to sport, który zyskuje na popularności na całym świecie, przede wszystkim ze względu na swoją dostępność i uniwersalność. Może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności fizycznej, co czyni go idealnym wyborem dla szerokiej grupy entuzjastów aktywności na świeżym powietrzu. W Disc golfa mogą jednocześnie grać 3 pokolenia: dziadkowie, rodzice i dzieci!

Sport ten ma również rekreacyjny charakter, co oznacza, że nie skupia się wyłącznie na rywalizacji, ale przede wszystkim na zabawie, relaksie i spędzaniu czasu na łonie natury. Rozgrywka zachęca do spacerów, rzutów i podziwiania otoczenia, co czyni discgolf doskonałą formą aktywnego wypoczynku. Ponadto, łagodna forma wysiłku fizycznego, jaką wymaga discgolf, minimalizuje ryzyko kontuzji, co jest szczególnie ważne dla osób starszych lub tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Kolejnym ważnym aspektem jest niskie prawdopodobieństwo doznania kontuzji podczas gry w discgolf. Sport ten na amatorskim poziomie nie wymaga gwałtownych ruchów, skoków czy biegów, które mogą zwiększać ryzyko urazów. Dzięki temu jest bezpieczny dla dzieci, dorosłych i osób starszych, co sprawia, że może być uprawiany przez całe rodziny jako forma wspólnego spędzania czasu.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni i przyrody, ma liczne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Gry na otwartym powietrzu, takie jak discgolf, sprzyjają poprawie samopoczucia, redukcji stresu oraz zwiększeniu poziomu witaminy D w organizmie. Regularne przebywanie na zewnątrz i umiarkowana aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, poprawiają jakość snu oraz koncentrację.

Picture of Michał Maciołek

Michał Maciołek

Jestem zawodnikiem, instruktorem i promotorem sportów frisbee od ponad 15 lat. Latające dyski to istotny element w moim życiu. To dla mnie nie tylko pasja, medytacja w ruchu i sposób na zdrowie. To element filozofii i wyróżnik społeczności w której się obracam. Poza frisbee interesuję się nowymi technologiami, muzyką elektroniczną i biohackingiem.