Część z Was mogła już czytać mój poradnik na stronie freestylefrisbe.pl – tutaj. Trochę czasu minęło od stworzenia tamtego artykułu, więc postanowiłem napisać osobny poradnik na tej stronie, który będzie dotyczył tego samego tematu w inny sposób.
Jakie pytania warto sobie zadać przed kupnem dysku?
- W co chcę grać? Czy jest konkretny sport, który mi się podoba?
- Nie ma konkretnego sportu – przejdź do punktu nr 2.
- Ultimate Frisbee – potrzebujesz 175 g.
- Freestyle Frisbee – chcesz 160 g.
- Disc Golf (dyski do tego sportu mniej nadają się do łapania) – na początek polecam coś w stylu Buzza.
- Dog Frisbee – dobrym wyborem będzie Fastback.
- Nie ma konkretnego sportu – przejdź do punktu nr 2.
- W jakim wieku będą osoby, z którymi chcę rzucać dyskiem?
- Mam małe dzieci (4–8 lat), z którymi chciałbym grać – polecam Fastbacka albo X-Disca, którymi można bawić się bardzo długo.
- Mam dzieci w wieku szkolnym (8+ lat) – dowolny dysk z kategorii Ultimate albo Freestyle.
- Mam małe dzieci (4–8 lat), z którymi chciałbym grać – polecam Fastbacka albo X-Disca, którymi można bawić się bardzo długo.
Na tym mógłbym zakończyć ten artykuł, ale postaram się rozwinąć temat i odpowiedzieć na parę innych często pojawiających się pytań:
Jaki kolor dysku jest najlepszy?
Nie ma oczywiście jednego, „najlepszego” koloru dysku, ale różne barwy mają rozmaite właściwości, jeśli chodzi o twardość, sprężystość i to, jak zachowują się pod wpływem temperatury.
Białe dyski są najbardziej neutralne, bo nie mają kolorowych domieszek w plastiku. Najczęściej wybierają je gracze Ultimate, ponieważ dobrze je widać zarówno na tle trawy, jak i nieba. Biały jest pewnym, bezpiecznym i sprawdzonym kolorem, a fakt, że większość drużyn Ultimate zamawia dyski tylko w białej wersji, powinien Cię przekonać.

Żółty, pomarańczowy, różowy, jasny niebieski oraz kilka innych jaśniejszych odcieni są nieco bardziej sprężyste i mniej twarde. To zaleta, jeśli grasz z kimś, kto nie potrafi amortyzować rzutów przy łapaniu i bolą go ręce w trakcie zabawy. Te kolory są też ciekawsze do freestyle’u, bo lepiej sprawdzają się przy kopaniu i podbijaniu dysku.
Zasadniczo „świętym Graalem” i najczęściej wybieranym, a także lubianym kolorem 160-gramowego Skystylera jest żółty. Około 80% graczy freestyle’u preferuje żółte dyski. Na drugim miejscu jest prawdopodobnie pomarańczowy, a błękitny i biały zachowują się praktycznie tak samo. Pamiętaj jednak, że te szczegółowe właściwości na początku nie mają dla Ciebie większego znaczenia, więc najlepiej wybierz po prostu dysk, który Ci się podoba.

Ile powinien kosztować profesjonalny dysk?
To trudne pytanie, bo jako wieloletni i oddany promotor tych sportów chciałbym sprzedawać profesjonalne frisbee jak najtaniej. Aczkolwiek realna i uczciwa cena dysku, który posłuży Ci długie lata (jeśli nie do końca życia), to około 60–70 zł. Mówimy tutaj o frisbee przeznaczonym do sportu, produkowanym przez jedną z najlepszych firm na świecie. Oczywiście możesz kupić frisbee taniej, jednak możliwe, że nie będzie ono dobrze latać albo po pierwszym kontakcie z betonem bądź słupem – pęknie czy też rozpadnie się na kawałki.
Po czym poznać dobry dysk?
Na dobre frisbee składa się kilka elementów: kształt, materiał i waga. Dysk powinien ważyć minimum 90 g, a maksymalnie 220 g. Plastik powinien być sprężysty, ale też dość twardy i dobrze „trzymać się” w dłoni – nie może być ani zbyt śliski, ani zbyt szorstki. Osobiście nie polecam dysków piankowych i gumowych, chyba że do zabawy z małymi dziećmi. Jeśli chodzi o kształt, ważne są właściwości nośne i aerodynamika. Dobre frisbee ma rant zagięty odrobinę do środka na samym dole, co sprawia, że pod dyskiem w trakcie lotu wytwarza się ciśnienie, tworzące swoistą poduszkę powietrzną.